Blog firmowy

Dla przyszłych, obecnych i byłych klientów - porady, wskazówki, komunikaty.

Manager haseł dla organizacji, firmy, zespołu

Zarządzanie hasłami to wyzwanie. Powiedziałbym nawet – wrzód na tyłku. Osobiste managery haseł są tanie (lub darmowe) i dobre. Gorzej, jeśli chcemy zarządzać hasłami w zespole. Albo dużej firmie. Wtedy wydatek 3-5 dolarów per osoba per miesiąc potrafi uderzyć po kieszeni. Sam proces wdrożenia też nie jest oczywisty. Jak to wszystko skonfigurować, synchronizować, zabezpieczyć? Jak … Czytaj dalej

Nie tylko strony www – czyli przykładowe zlecenia z ostatnich miesięcy

Zaniedbuję ostatnio ten firmowy blog. Wszystko przez to, że zapotrzebowanie na usługi IT niezmiennie rośnie – stąd nie mam kiedy pisać o tym co ciekawego robiłem dla klientów ostatnimi czasy. Zróbmy zatem mały przegląd. Oprócz stron internetowych (których od ostatniego wpisu powstało co najmniej kilka) oraz poprawek na stronach klientów (kilkaset poprawek na kilkunastu stronach) … Czytaj dalej

Budowa stron w co-opie z klientem – pomysł na nową usługę w ofercie

UWAGA – Pomysł na ten wpis (i jego spora część) powstał kiedy dopiero zastanawiałem się nad poszerzeniem oferty o nowy rodzaj usługi. Została ona de facto już uruchomiona, ale wpis dodaję (po drobnych korektach), aby wyjaśnić mój tok rozumowania.

Tak naprawdę chodziło mi o dokładniejsze opisanie pewnej formy konsultacji, którą już niejednokrotnie wykonywałem. Jest to coś, co nazwałbym szybkim wprowadzeniem w świat budowania stron internetowych. Taki kurs/warsztat, na którym uczyłbym:

  • obsługi hostingu,
  • zarządzania domeną,
  • zarządzania kontami pocztowymi, bazami danych, rekordami DNS,
  • instalacji i administracji wordpressa,
  • budowania środowiska testowego,
  • rozwiązywania problemów (i szukania pomocy na grupach czy forach),

Dlaczego kurs byłby nietypowy? Bo nie działamy na wymyślonej stronie testowej. Zamiast tego budujemy faktyczną stronę internetową dla szkolącego się klienta. W każdym razie jej jakąś pierwszą wersję którą później klient sam już potrafiłby rozwijać w jakimś ograniczonym zakresie – na przykład dodawać nowe strony rozbudowywać menu zmieniać obrazki teksty edytować dane kontaktowe i tak dalej.

Czytaj dalej

Czy wierzysz, że Twój hosting zawsze ma kopię zapasową?

Jeśli wierzysz w zapewnienia hostingu, że dane twoich stroną są bezpieczne to zastanów się ponownie.

Po pierwsze – w regulaminach większości firm hostingowych są zapisy, które zwalniają je z odpowiedzialności w pewnych sytuacjach. Może to być „siła wyższa” – na przykład pożar, trzęsienie ziemi itd. Może być też tak, że firma co prawda robi „wszystko co może” aby zawsze mieć kopię zapasową, ale niczego tak naprawdę nie gwarantuje. W razie „grubej” awarii często jest tak, że to na kliencie spoczywa odpowiedzialność za wykonywanie regularnych kopii zapasowych.

Nie wierzycie? Oto kilka przykładów, które (mam nadzieję) przekonają was do zatrudnienia kogoś, kto obejmie wasze strony opieką techniczną zapewniającą kopie plików i baz danych na zewnętrzne serwery.

Czytaj dalej

Strona internetowa w jeden wieczór i za 360zł – studium (prawdziwego) przypadku

Wstęp

W tym wpisie chciałbym udowodnić, że strona internetowa nie musi powstawać tygodniami i kosztować grubych pieniędzy. Co więcej – witryna za kilkaset złotych zrobiona w jedno popołudnie niekoniecznie musi być obiektem kpin profesjonalistów ani mitycznym „psuciem rynku”. Może przy tym nieść prawdziwą wartość dla klienta. Są przypadki (nie twierdzę, że częste), iż po prostu tyle to kosztuje i trwa.

Historia wydarzyła się naprawdę, w 2021 roku. Poznacie ją z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich to mój dobry przyjaciel a jednocześnie przedsiębiorca, któremu „od zawsze” (czyli od około 2006 roku) robię i serwisuję strony internetowe. Druga to ja, czyli webmaster, który dostał zlecenie budowy „strony w jeden dzień” (inaczej mówiąc – na wczoraj). Myślę jednak, że pod obu bohaterów możemy podstawić dowolnego zamawiającego i dostawcę.

Czytaj dalej

Podsumowanie 1-go półrocza 2021

Własną działalność założyłem pod koniec 2020 roku. Plan był prosty:

  • Zafakturować aktualnie prowadzone zlecenia (zobowiązania podjęte jeszcze w trakcie zakładania firmy),
  • sprawdzić jak sprawuje się InFakt (a sprawuje się bardzo dobrze, polecam) i trochę okrzepnąć w temacie rozliczeń i księgowości,
  • od 2021 roku ruszyć na podbój świata.

Jak mi poszło? Pierwsze dwa punkty jak najbardziej wykonałem. Podsumowanie będzie dotyczyć tego trzeciego.

Czytaj dalej

Divi

Czym jest Divi?

Divi to komercyjna wtyczka i motyw do systemu zarządzania treścią WordPress. Pozwala budować zaawansowane układy stron użytkownikom nie posiadającym wiedzy technicznej. Dzięki temu nawet osoby początkujące mogą stworzyć a potem dopracować i zmienić niemal dowolnie skomplikowaną stronę.

Poniżej widać edytor Divi w trakcie działania. Każdy element na stronie można kliknąć i zmienić, przesunąć, ukryć. Każdy tekst, kolor, zdjęcie czy tło – zmienić. Układy jedno i wielokolumnowe, formularze, pokazy slajdów – z pomocą Divi zrealizujemy 90% typowych potrzeb jakie można sobie wyobrazić.

Czytaj dalej

Spanko jest super, ale praca jest też super!

spanko

To że na blogu firmowym nie pojawiają się nowe wpisy może świadczyć o kilku rzeczach. Może miałem dużo zleceń? Może zabrakło czasu do pisania bo święta i przełom roku? A może jakieś kłopoty techniczne czy zdrowotne? A może za dużo spałem? Przyznaję bez bicia, uwielbiam spać do południa ale też dla równowagi pracować do późnej nocy!

Czytaj dalej

Nowe narzędzia, kompetencje, wyzwania – podsumowanie listopada i połowy grudnia 2020

Witam Cię na blogu mojej firmy. Nie wiem skąd przybywasz, ale zapraszam do zapoznania się z krótkim raportem odnośnie drugiego miesiąca mojej działalności. Właściwie to będzie „drugi i pół” bo mamy przecież 14 grudnia. Prace dla klientów Po pierwsze – najwięcej wysiłku włożyłem w rozwój strony i pomoc w różnych informatycznych drobnostkach u jednego z … Czytaj dalej

Pierwszy miesiąc za mną!

Pierwszy miesiąc działalności mojej firmy minął, zatem szybka aktualizacja. Przede wszystkim czas ten upłynął mi pod znakiem oswajania się z urokami prowadzeniem działalności gospodarczej – w czym znacznie pomogła pomoc InFakt. Polecam bo z nimi naprawdę wiele rzeczy się upraszcza więc traktuję to jako inwestycję i szybki kurs prowadzenia firmy i księgowości. Wiem od zawsze, … Czytaj dalej