Indywidualny Kurs/Warsztat WordPress, podczas którego zbudujesz swoją pierwszą stronę internetową!
Zamiast płacić za prostą stronę internetową 4-5 tysięcy złotych wolisz zrobić ją samodzielnie, ale nie wiesz od czego zacząć? A może zniechęciły Cię komentarze “zatrudnij fachowca jak nie wiesz jak to zrobić” albo “było setki razy, użyj szukaj” na grupach wsparcia?
Początki bywają trudne, ale warto nauczyć się rzeczy, które pozwolą rozwinąć Twój biznes w sieci. Szczególnie, że twoja firma może potrzebować nie jednej strony a wielu. Formularze kontaktowe, strony sprzedażowe (landing page), akcje promocyjne. Każdy taki projekt to kolejne setki i tysiące złotych.
Zapraszam Cię na indywidualny, dostosowany do Twoich potrzeb i umiejętności kurs, w trakcie którego nie tylko nauczę Cię budować strony w niezwykle przystępnym dla użytkownika systemie WordPress ale także pomogę Ci stworzyć witrynę twojej firmy, którą w przyszłości będziesz w stanie samodzielnie rozwijać i modyfikować.
Czym jest kurs “Podstawy budowy stron WordPress”?
W dużym uproszczeniu chodzi o to aby spotkać się online – kilka razy, na kilka godzin – i wspólnie zrealizować dwa podstawowe cele:
- Wprowadzić Cię w świat tworzenia stron internetowych,
- Zbudować Twoją stronę i nauczyć Cię nią administrować oraz samodzielnie wprowadzać proste modyfikacje.
Jeśli nie chcesz zatrudniać zewnętrznego projektanta strony internetowej, ale nie masz też czasu, aby wieczorami uczyć się, jak zrobić to samemu oraz jeśli chcesz, aby ktoś w przystępny sposób wytłumaczył Ci podstawowe zagadnienia z zakresu budowania witryny online i dostosował jej wygląd do Twoich potrzeb, ten kurs jest właśnie dla Ciebie!
Skąd pomysł na kurs?
Opisałem to na firmowym blogu, ale tu skrótowo też opowiem. Udzielając się na grupach i forach, gdzie ludzie szukają wsparcia w codziennych problemach podczas tworzenia stron internetowych, zauważyłem sporą grupę właścicieli małych i średnich biznesów, którzy decydują się na próbę samodzielnego stworzenia internetowej wizytówki swojej firmy. Natrafiają przy tym na problemy, które wynikają z braku doświadczenia i z którymi boryka się każdy początkujący w tej dziedzinie. Zawsze popierałem i kibicowałem takim inicjatywom, toteż chcąc je wesprzeć i podzielić się swoją wiedzą, chciałbym zaproponować możliwość indywidualnego spotkania online w celu wspólnej ustrukturyzowanej pracy nad dana witryną internetową. W ten sposób właściciel firmy dużo szybciej zrealizuje cel budowy strony kosztem dużo niższym, niż w przypadku zatrudnienia profesjonalisty, ale, co ważniejsze – dużo więcej się przy tym nauczy.
Co zawiera kurs “Podstawy budowy stron WordPress”?
Podzieliłem kurs na przykładowe moduły opisane niżej. Jest to jednak tylko propozycja, która dopasowana zostanie indywidualnie do Twojego poziomu wiedzy i doświadczenia, a także do aktualnych potrzeb Twojej firmy. Możemy zrealizować wszystkie moduły, bądź skupić się tylko na niektórych z nich.
Rozmowa wstępna i ocena poziomu zaawansowanie (około 30m)
Podczas pierwszej rozmowy poznamy się lepiej a ja postaram się zrozumieć, z czym do mnie przychodzisz. Jakie masz potrzeby, poziom wiedzy, możliwości czasowe i finansowe. Następnie ustalimy “plan gry”, który może (ale nie musi) wyglądać podobnie do poniższych punktów.
Podstawy HTML i CSS (około 1h)
Podstawowym budulcem każdej strony internetowej jest kod HTML oraz technologie takie jak CSS i JavaScript. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to wygląda w praktyce wystarczy, że wciśniesz CTRL+U podczas przeglądania dowolnego serwisu internetowego. Nic z tego nie rozumiesz? Nie szkodzi. Nawet jeśli zupełnie nie wiesz, jak zbudowane są strony internetowe, zaczniemy od absolutnych podstaw HTML i CSS, które wytłumaczę Ci w ciągu godziny. Pokażę Ci również narzędzia do rozwijania zdobytej podczas kursu wiedzy oraz masę ciekawych stron, na których znajdziesz setki fantastycznych przykładów wykorzystania HTML i CSS.
Po zakończeniu tego modułu, będziesz w stanie samodzielnie pisać i poprawiać kod HTML i style CSS (na przykład: zmieniać rozmiar, ułożenie, kolorystykę i czcionki Twojej strony, w szablonach newslettera, który wysyłasz do klientów, czy stronach Twoich produktów sprzedawanych na Allegro). Nie będziesz zawodowym koderem HTML, ale nie musisz nim być, aby zarządzać swoją własną witryną internetową – większość możliwych do wyobrażenia układów już ktoś wymyślił, opisał i udostępnił – Ty musisz tylko wiedzieć, jak znaleźć ten odpowiedni kawałek układu i zaadaptować go do Twoich potrzeb. Tylko tyle i aż tyle.
Podstawy działania serwerów www, żądań http i baz danych, lokalne środowisko (około 1-2h)
OK, ale jak ten HTML jest generowany i dostarczany do przeglądarki? Jak go umieścić na serwerze oraz jak generować dynamicznie na przykład z wykorzystaniem PHP. Jaka jest w tym wszystkim rola hostingu serwera bazy danych i przeglądarki?
Chętnie pokażę Ci jak to wszystko działa i jak jest ze sobą połączone. Pomogę Ci zainstalować na Twoim komputerze kompletne środowisko, w którym będziesz mógł instalować i testować popularne systemy CMS takie, jak WordPress. Pokażę Ci też, jak podglądać żądania wysyłane przez Twoją przeglądarkę do serwerów oraz analizować odpowiedzi.
Wybór hostingu, kupno i konfiguracja domeny oraz poczty (około 1h)
Porozmawiamy o tym jak wybrać dobry hosting i kupić domenę. Co to są serwery DNS i jak skonfigurować to wszystko tak, aby uruchomić pierwszą stronę oraz skrzynki pocztowe. Jeśli masz już hosting, możemy przejrzeć jego opcje i dokonać stosownej konfiguracji tak, aby później uruchomić na nim zbudowaną już podczas kursu stronę.
Wybór właściwego systemu zarządzania treścią (CMS) dla twojej strony (1h)
Znakomita większość prostych stron typu wizytówka lub blog zbudowana jest w oparciu o WordPress. Jest to zazwyczaj bardzo dobry wybór. Dostępność darmowych rozszerzeń motywów graficznych i jego ogromna popularność, to niewątpliwe zalety tego systemu. Pokażę Ci jednak, że są sytuacje, kiedy lepszym wyborem może być inny CMS lub wręcz strona zbudowana w ramach usługi typu Wix, czy za pomocą generatora stron statycznych. Omówimy sobie różne podejścia, wady i zalety oraz alternatywy dla popularnych wyborów. Wszystko to na podstawie realnych przykładów stron, które być może będziesz w przyszłości budować takich jak sklepy, strony produktowe z zapisami na newsletter czy platformy typu baza wiedzy, portal klienta, forum dyskusyjne i inne.
Absolutne podstawy PHP (1-2h)
Pokażę Ci na czym polega programowanie w PHP. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć działanie systemów zarządzania treścią oraz skryptów generujących strony dynamicznie z wykorzystaniem bazy danych. Nauczysz się też, jak wkleić kawałek kodu PHP znalezionego w Internecie do kodu używanego przez motywy graficzne albo wtyczki twojego CMS. Jest to bardzo przydatna umiejętność, kiedy chcesz uzyskać jakiś konkretny efekt i w Internecie znajdujesz kawałek kodu PHP, który należy dodać do twojej strony.
Instalacja i zabezpieczenie WordPress (1h)
Zainstalujemy wspólnie CMS (na przykład WordPress lub Drupal). Możemy to zrobić na hostingu lub na Twoim lokalnym środowisku. Dokonamy jego pierwszej konfiguracji, zainstalujemy podstawowe wtyczki oraz wybrany przez Ciebie z moją pomocą, motyw graficzny.
Administracja WordPress (2-4h)
Nauczę Cię jak dokonywać modyfikacji Twojego CMS: dodawać nowe strony do menu, opublikować galerię zdjęć, zaktualizować formularz kontaktowy itd. Umówimy sobie, jak analizować i diagnozować błędy oraz jak czytać tzw. logi serwerowe.
Pokażę Ci również, jak wybrać właściwe wtyczki, gdzie nie kupować płatnych motywów oraz jak poradzić sobie z najbardziej typowymi problemami takimi jak np. zapomniane hasło, które trzeba zmienić w bazie danych albo przenoszenie strony z jednego serwera na drugi, nie martwiąc się, jak wpłynie to na produkcyjną wersję serwisu.
Modyfikacja plików motywu graficznego (1-2h)
Na konkretnych przykładach nauczymy się wpływać na to, jak wyświetlana jest Twoja strona. Zmienimy kolory czcionki, wyrównanie elementów oraz dodamy kilka fragmentów kodu PHP w różne miejsca tak, aby pokazać Ci, na jakiej zasadzie działa warstwa prezentacji wybranego CMS. Poznasz pojęcie motywu potomnego oraz zalety jego wykorzystania.
Podstawy SEO (1-2h)
Każdy chciałby, aby jego strona wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Omówimy sobie jakie realne kroki możesz podjąć w kierunku osiągnięcia tego celu. Jakie narzędzia wbudowane w system zarządzania treścią możesz wykorzystać oraz jakich wtyczek użyć, aby zwiększyć potencjalne możliwości SEO Twojej strony.
Podstawy .htaccess i php.ini (1h)
Zdarza się, że aby naprawić jakiś błąd albo osiągnąć jakiś efekt musisz edytować plik .htaccess lub zmienić konfigurację PHP na twoim hostingu, na przykład poprzez edycję pliku php.ini. Nauczę Cię, jak to zrobić bezpiecznie i co właściwie robią te pliki.
Podstawy diagnozy błędów (1h)
Kiedy twoja strona nagle przestaje działać, kluczową umiejętnością jest szybkie znalezienie przyczyny problemu. Bardzo często można do niej dotrzeć przeglądając logi na serwerze albo korzystając z narzędzi deweloperskich dostępnych w przeglądarce internetowej pod klawiszem F12. Jeśli kiedykolwiek Twoje pytanie na forum wsparcia zostało podsumowane odpowiedzią typu “zajrzyj do logów” lub “zobacz co się pojawia w konsoli przeglądarki” to podczas tego modułu dowiesz się, o co chodzi i nauczysz się korzystać z tych źródeł wiedzy.
Podstawy diagnozy problemów z wydajnością strony (1-2h)
Przyczyny powolnego działania serwisu mogą być bardzo różne. Bywa, że winny jest słaby hosting lub nieoptymalne zapytanie do bazy danych. Czasem problemem mogą być też zbyt duże grafiki lub przeładowanie strony wtyczkami, skryptami i niepotrzebnymi elementami. Omówimy sobie kilka przykładów i nauczymy się, jak szukać przyczyn problemu.
Jak będzie wyglądał kurs w praktyce?
Przed kursem umówimy się na wstępną konsultację telefoniczną, podczas której uzgodnimy, jaką stronę będziemy budować oraz jaką wiedzą już dysponujesz. Uzgodnimy też termin pierwszej lekcji, która odbędzie się już z użyciem kamery i dzielonego ekranu oraz nagrywania sesji.
Chciałbym, abyśmy przynajmniej kilka razy spotkali się online. Aby Twoja głowa nie eksplodowała od nadmiaru wiedzy, spotkania będą dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości. W trakcie spotkań skupimy się na jednym (maksymalnie dwóch) modułach kursu. Jeśli pewne tematy masz już opanowane, możemy je częściowo lub w całości pominąć. Inne, które sprawiają Ci obecnie najwięcej trudności, możemy natomiast omówić bardziej szczegółowo.
Po każdej sesji wyznaczę Ci kilka “zadań domowych” oraz jakiś materiał do przyswojenia przed następnym spotkaniem. Każde spotkanie planujemy indywidualnie oraz wykonujemy część prac związanych z budową Twojej strony internetowej. Każda sesja nagrywana jest tak, abyś mógł wrócić do niej po pół roku i odświeżyć jakiś ważny, a zapomniany szczegół.
Kiedy kurs się kończy?
To Ty zdecydujesz o zakończeniu kursu jeśli uznasz, że zostały zrealizowane cele, jakie zostały uzgodnione na początku naszych wspólnych sesji.
Ile kosztuje kurs?
To zależy tylko od Ciebie. Rozliczamy się za każdą rozpoczętą godzinę. Po każdej sesji wystawię Ci fakturę, którą można opłacić przelewem lub szybką płatnością internetową. Ty decydujesz, na jakich tematach skupiamy się, a które omijamy. Jeśli po pierwszej godzinie uznasz mój sposób przekazywania wiedzy za niedostosowany do Twoich potrzeb, to nie płacisz nic, więc niczym nie ryzykujesz.
Każda rozpoczęta godzina to 150 zł netto. W wypadku zamówienia ponad 8h “z góry” naliczam rabat 10%.
Jakie są wymagania wstępne?
Aby nauka przebiegała sprawnie, warto znać podstawy obsługi komputera i systemu Windows lub Linux. Mówimy tu o takich operacjach jak zakładanie katalogów, instalowanie aplikacji edycja plików tekstowych. Bardzo pomaga również znajomość języka angielskiego (albo chociaż jego podstaw) i umiejętność przyswajania sobie nowych słówek. Oczywiście jeśli wiesz już co nieco o tworzeniu stron internetowych, to tylko przyspieszy naukę. Jeśli jednak absolutnie nic nie wiesz, to jak najbardziej ten kurs jest również dla Ciebie.
Dlaczego warto mi zaufać?
Moją pierwszą bardzo nieporadną stronę internetową stworzyłem jeszcze w latach 90. Szybko zainteresowałem się językiem PHP, a następnie pierwszymi systemami zarządzania treścią takimi, jak PHP-Nuke, Mambo Joomla!, Drupal aż wreszcie WordPress. W międzyczasie budowałem strony dla siebie, swoich znajomych oraz klientów. Prowadziłem prelekcje i szkoliłem wiele osób w temacie technologii internetowych. Udzielałem się też na wszelkich możliwych forach dyskusyjnych i grupach wsparcia – zarówno jako osoba pytająca jak, i doradzająca innym. Napisałem dwie książki o systemie Drupal dla wydawnictwa Helion. Ponad 10 lat prowadzę blog elimu, gdzie publikuję newsy oraz poradniki dotyczące budowy stron internetowych. Prowadzę też firmę, której podstawowa działalność to budowa stron internetowych oraz opieka techniczna nad serwisami Klientów.
Bardzo lubię dzielić się moją wiedzą. Potrafię też przekazywać ją w zrozumiały i uporządkowany sposób.
Jak się zapisać?
Po prostu napisz lub zadzwoń do mnie, a uzgodnimy termin naszego pierwszego, bezpłatnego spotkania, na którym omówimy szczegóły.