Walczysz z brakiem miejsca na pocztę firmową?

Niedostateczna ilość miejsca na hostingu poczty może być frustrująca i wpływać na sprawne prowadzenie Twojego biznesu. Jeśli regularnie musisz manewrować wielkością skrzynek Twoich pracowników na obecnym serwerze, przeprowadzać akcje archiwizacji czy usuwania poczty możliwe, że nadszedł czas, aby przeprowadzić migrację poczty na nowy, bardziej przestronny serwer.

Ostatnio miałem ciekawe zlecenie, które dotyczyło dokładnie opisanego wyżej problemu. Klient, którego dotknęła mała ilość miejsca na obecnym hostingu poczty, postanowił skorzystać z moich usług, aby rozwiązać swoje problemy przenosząc się na jakiś większy, najlepiej dedykowany dla poczty IMAP serwer.

Wybór dostawcy, który nie ogranicza Twoich możliwości

Nowego dostawcę wybrałem po przeanalizowaniu wielu ofert i możliwości dostępnych na rynku, oraz uwzględniając ograniczenia budżetowe klienta. Od razu odrzuciłem usługi wielkich graczy, którzy obiecując złote góry mają tyle “drobnych druczków” w regulaminach, że kupując usługi od nich skazujesz się na masę sztucznych ograniczeń i ogromne faktury w przyszłości.

Mój wybór padł na Dhosting (link partnerski, dodatkowa zniżka na kod kpalikowski), który oferuje dedykowaną usługę utrzymywania skrzynek IMAP w pakietach od 500GB wzwyż. Docelowa wielkość jaką możesz tam wykupić to nawet 5000GB – w ramach usług standardowych – i ponad 6TB w wycenianych indywidualnie. Co więcej liczba skrzynek czy domen jakie możesz podpiąć pod jedno konto nie jest limitowana.

Dodatkowe plusy to SMSowe przypomnienie hasła do skrzynki, 180 dni kopii zapasowej, ustalenie białych i czarnych list czy precyzyjna konfiguracja antyspamu (dla każdej ze skrzynek indywidualnie). No i całkiem unikalny “selling-point” czyli dostęp do dobrego API, którym można zautomatyzować zakładanie skrzynek czy zarządzanie nimi.

Po prawie roku działania poczty u tego dostawcy, jestem bardziej niż zadowolony z jakości obsługi, dostępności serwera i możliwości (oraz przejrzystości) panelu zarządzania skrzynkami.

Migracja poczty – brzmi prosto…

… ale jeśli masz kilkadziesiąt skrzynek mailowych, większą liczbę aliasów i dużą ilość danych do przeniesienia to wcale nie jest taka prosta. Trzeba zadbać o wiele szczegółów, dobrze wszystko zaplanować, przygotować narzędzia i wykonać inwentaryzację obecnych skrzynek, alisów, ustawień.

Na szczęście dzięki dobremu planowaniu i wykorzystaniu API, jakie udostępnia nowy dostawca poczty udało się jej dokonać szybko i sprawnie.

Migracja dotyczyła około 40GB danych z kilkudziesięciu skrzynek mailowych na nowy serwer, który oferuje aż dziesięciokrotnie większą przestrzeń na maile (z możliwością dalszej rozbudowy). Dzięki temu Klient uzyskał zapewnienie o dostępności miejsca na przyszłe potrzeby swojej firmy.

Migracji dokonano za pomocą narzędzia imapsync, oraz przygotowanego wcześniej skryptu bash, dzięki czemu przebiegła niemal całkowicie automatycznie. Nieco mniej automatycznie przebiegło przekonfigurowanie klientów poczty – niestety trzeba to było zrobić ręcznie, ale z pomocą zdalnego pulpitu (Rustdesk, o którym pisałem już na blogu), udało się to zrobić bez konieczności dojeżdżania do siedziby klienta.

A co z aliasami i ustawieniami skrzynek?

Warto wspomnieć o znaczeniu aliasów w prowadzeniu komunikacji biznesowej. Często korzystamy z wielu adresów e-mail dla różnych celów, na przykład dla różnych działów czy projektów. Praca z setkami aliasów byłaby pracochłonna i trudna do zarządzania.

Korzystając z API dostępnego u nowego dostawcy poczty (rzecz dość unikalna na polskim rynku) możliwe jest szybkie utworzenie kilkuset aliasów oraz skonfigurowanie wszystkich kont w spójny sposób. Co więcej, cały proces zajmuje zaledwie kilkanaście minut (wygenerowanie klucza API, przygotowanie gotowych żądań HTTP do API + wysłanie ich), a nie całe godziny jak w przypadku tradycyjnych metod (klikanie po panelu).

Czy potrzebujesz usługi migracji poczty?

Dzięki migracji poczty elektronicznej na dedykowany serwer zapewnisz sobie większe możliwości i swobodę w prowadzeniu komunikacji w firmie. Skorzystaj z mojego doświadczenia, aby zapewnić sobie sprawne i wydajne zarządzanie pocztą elektroniczną oraz przeniesienie obecnych skrzynek.

Skontaktuj się ze mną i dowiedz się więcej. Zyskaj większą przestrzeń i lepszą kontrolę nad swoją pocztą dzięki ich usłudze migracji poczty elektronicznej i zarządzania skrzynkami firmowymi.