Zdalna pomoc – DWService
Krótki poradnik, z którego dowiesz się jak zainstalować agenta dwservice.net i dlaczego warto rozważyć go jako alternatywę do innych aplikacji typu “zdalny pulpit” czy też “zdalna pomoc”.
Pobranie i instalacja agenta DWService
Pamiętaj – instalując DWService i podając komuś swój identyfikator dajesz nieograniczony dostęp do komputera i wszystkich jego zasobów – haseł, historii przeglądarki, plików i tak dalej. Używaj tej metody tylko z naprawdę zaufanymi (i zweryfikowanymi przez telefon lub połączenie video) osobami!
- Przechodzimy na stronę https://www.dwservice.net/
- Klikamy w górnym menu opcję Pobierz lub Download
- Wybieramy nasz system operacyjny i klikamy w jego ikonę, potwierdzamy zapoznanie się z polityką prywatności i klikamy pobierz
Uruchamiamy pobrany plik i instalujemy go w systemie. W trakcie instalacji możemy:
- wpisać specjalny kod (identyfikator agenta) jaki dostaliśmy od osoby, która chce sterować naszym komputerem,
- pozostawić opcję domyślną, czyli pozwolić aby instalator wylosował kod, a następnie przekazać go osobie, którą prosimy o zdalną pomoc
WAŻNE – domyślnie kod ten pozwala podłączyć się do komputera w dowolnej chwili, bez pytania o zgodę. Jeśli chcemy to zmienić musimy po instalacji wejść w konfigurację agenta i zaznaczyć opcję:
Po udanej interwencji pomagającej nam osoby warto całkowicie odinstalować program, chyba że spodziewamy się częstych sytuacji, kiedy zdalna pomoc będzie nam potrzebna. Warto wtedy profilaktycznie chociaż wyłączyć usługę.
Po co mi i czym jest DWService?
Jeśli jesteś potrzebującym zdalnej pomocy to najważniejsza informacja jest taka, że instalacja agenta DWService (lub podobnej aplikacji) jest warunkiem podłączenia się do Twojego komputera.
Jeśli jesteś osobą, która szuka narzędzia do udzielenia komuś zdalnej pomocy – DWService jest alternatywą do TeamViewer i RustDesk. Z jego pomocą możemy podłączyć się tak zwanym “zdalnym pulpitem” do komputera osoby potrzebującej naszego wsparcia. Występuje (na dzień pisania tego tekstu) w darmowej wersji i ma kilka ciekawych cech, które wyróżniają go na tle innych rozwiązań:
- Centralny panel zarządzania grupami i zdalnymi komputerami działający z poziomu przeglądarki,
- Możliwość dodania składnika TOTP wymaganego przed zalogowaniem do naszego konta (2FA),
- Aby podłączyć się do czyjegoś komputera wystarczy nam zwykła przeglądarka,
- możemy z wyprzedzeniem wygenerować identyfikator i przekazać go użytkownikowi, aby podał go w trakcie instalacji agenta, po czym taki komputer automatycznie pojawi się w naszym panelu,
- Usługa w darmowej wersji ma całkiem rozsądne limity (jedyny limit to 6mbps przepustowości).
Każdym podłączonym komputerem możemy zarządzać zdalnie – jest możliwość zajrzenia w pliki, dziennik systemowy czy listę zadań. Ale też przejęcia ekranu, klawiatury i myszy – również z poziomu przeglądarki.
Podsumowanie
Póki co używam DWService na równi z RustDesk i oba mają swoje zalety i wady.