Zdalna pomoc – RustDesk
Wiele osób zna program TeamViewer. Pozwala on podłączyć się do telefonu lub komputera “gdzieś w Internecie” tak zwanym zdalnym pulpitem w celu udzielenia pomocy technicznej. Niestety jego “darmowość” jest umowna i dotyczy zastosowań niekomercyjnych. Czy jest jakaś inna (równie wygodna i nie tak droga) opcja? Oczywiście! Przedstawiam Wam alternatywę do TeamViewer, czyli RustDesk. Ma on tę zaletę, że jest (na dzień pisania tego wpisu) darmowy i posiada większość podstawowych funkcji jakie znajdziemy w TeamViewer.
Aktualizacja z końca roku 2023 – ostatnio korzystam też z innej aplikacji. Zachęcam do sprawdzenia dlaczego czasem używam DWService.
Jak zainstalować RustDesk?
Na stronie https://rustdesk.com/, klikamy przycisk “Download App” który przeniesie nas do strony z najnowszą wersją aplikacji oraz ostrzeżeniem przed scamem, które należy dwa razy ze zrozumieniem przeczytać zanim udostępnimy pulpit (dowolnym programem) komuś niezaufanemu (a kto może podawać się za pracownika policji, banku czy służb specjalnych – wtedy natychmiast się rozłączamy).
Należy pobrać i zainstalować wersję dla swojego systemu, przykładowo Windows.
Jak udostępnić swój pulpit przez RustDesk?
Po instalacji musimy upewnić się, że RustDesk wyświetla w dolnej części okienka status “Gotowe”. Jeśli nie – będzie tam informacja o tym, że “Usługa nie jest uruchomiona”.
Należy wtedy kliknąć w “Uruchom usługę”, potwierdzić i status powinien zmienić się na “Gotowe”. Aby osoba z zewnątrz mogła dostać się do naszego komputera musimy jej jeszcze podać Identyfikator wyświetlany w lewej kolumnie.
Domyślnie Rustdesk instaluje się w takiej konfiguracji, że przy każdym zdalnym połączeniu każdorazowo będzie wyświetlane okno, w którym należy wyrazić zgodę na zdalne połączenie.
Jak wyłączyć każdorazowe pytanie o zgodę na połączenie w RustDesk?
Jeśli chcemy aby dana osoba miała pełny, nienadzorowany dostęp do naszego komputera – czyli mogła łączyć się do naszego komputera zawsze, bez potwierdzania i/lub mogła modyfikować ustawienia RustDesk na naszym komputerze – należy wykonać dodatkową konfigurację:
- ustanowić specjalne stałe hasło, które następnie przekazujemy tej osobie,
- (opcjonalnie) włączyć opcję zdalnej modyfikacji konfiguracji, co umożliwi zdalnemu operatorowi modyfikację opcji samego RustDeska
Obie te rzeczy możemy zrobić w ustawieniach aplikacji w czterech lub pięciu krokach:
Jak zainstalować RustDesk na stałe w systemie
Rustdesk domyślnie uruchamia się w trybie “jednorazowym”, nie instalując się w systemie. Jednym z minusów tego rozwiązania jest konieczność każdorazowego potwierdzania operacji administracyjnych w systemie przez użytkownika będącego fizycznie przy komputerze. Drugim minusem
Możemy zainstalować go jednak tak, że nie będzie konieczne jego każdorazowe uruchamianie. Jeśli chcemy aby tak było należy kliknąć przycisk “Zainstaluj” pod komunikatem w lewej kolumnie.
Podsumowanie – czy RustDesk się sprawdza?
RustDesk to świetna aplikacja, w moim wypadku całkowicie zastępująca TeamViewer. Przy odrobinie chęci (postawienie własnego serwera relay) pozwala również całkowicie przejąć kontrolę nad bezpieczeństwem i przechowywać książkę adresową na naszym serwerze.