Wiele osób słyszało lub zna program TeamViewer. Pozwala on podłączyć się do telefonu lub komputera „gdzieś w internecie” tak zwanym zdalnym pulpitem w celu udzielenia pomocy technicznej. Niestety jego „darmowość” jest umowna i dotyczy zastosowań niekomercyjnych. Czy jest jakaś inna (równie wygodna i nie tak droga) opcja?

Oczywiście! Przedstawiam Wam alternatywę do TeamViewer, czyli RustDesk. Ma on tę zaletę, że jest (na dzień pisania tego wpisu) darmowy i posiada większość podstawowych funkcji jakie znajdziemy w TeamViewer. Korzystam od około 2022 roku i polecam.

Jak zainstalować RustDesk?

Na stronie https://rustdesk.com/, klikamy przycisk „Download App” który przeniesie nas do strony z najnowszą wersją aplikacji oraz ostrzeżeniem przed scamem, które należy dwa razy ze zrozumieniem przeczytać zanim udostępnimy pulpit (dowolnym programem) komuś niezaufanemu (a kto może podawać się za pracownika policji, banku czy służb specjalnych – wtedy natychmiast się rozłączamy).

Należy pobrać i zainstalować wersję dla swojego systemu, przykładowo Windows.

kliknij aby powiększyć

Po instalacji należy podać osobie chcącej się podłączyć do naszego komputera specjalny identyfikator (zaznaczony na ekranie niżej czerwoną ramką). Musimy też upewnić się, że RustDesk wyświetla w dolnej części okienka status „Gotowe”.

kliknij aby powiększyć

Przy każdym połączeniu „będzie „przychodzącym” będzie wyświetlane okno, w którym należy wyrazić zgodę na zdalne połączenie.

Jak wyłączyć każdorazowe pytanie o zgodę na połączenie?

Jeśli chcemy aby dana osoba miała pełny, nienadzorowany dostęp do naszego komputera – czyli mogła łączyć się do naszego komputera zawsze, bez potwierdzania i/lub mogła modyfikować ustawienia RustDesk na naszym komputerze – należy wykonać dodatkową konfigurację:

  • ustanowić specjalne hasło, które następnie przekazujemy tej osobie,
  • włączyć opcję zdalnej modyfikacji konfiguracji

Obie te rzeczy możemy zrobić w ustawieniach aplikacji w czterech lub pięciu krokach:

kliknij aby powiększyć

Podsumowanie

RustDesk to świetna aplikacja, w moim wypadku całkowicie zastępująca TeamViewer. Przy odrobinie chęci (postawienie własnego serwera relay) pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo czy przechowywać książkę adresową na naszym serwerze.