Nowe narzędzia, kompetencje, wyzwania – podsumowanie listopada i połowy grudnia 2020

Witam Cię na blogu mojej firmy. Nie wiem skąd przybywasz, ale zapraszam do zapoznania się z krótkim raportem odnośnie drugiego miesiąca mojej działalności. Właściwie to będzie “drugi i pół” bo mamy przecież 14 grudnia.

Prace dla klientów

Po pierwsze – najwięcej wysiłku włożyłem w rozwój strony i pomoc w różnych informatycznych drobnostkach u jednego z moich najstarszych klientów i jednocześnie przyjaciół. Moja oficjalna działalność ma może dwa miesiące, ale pierwszą stronę robiłem dla niego w okolicach roku 2007. Zamierzchłe czasy, wiem. W ramach prac zaznajomiłem się dość mocno z Yoast SEO oraz narzędziem SOEbility – dużo włożyłem w poprawę usterek jakie oba narzędzia pokazywały (i nadal pokazują – ale już w mniejszej ilości) na stronie. Część udało się poprawić konfiguracją i wtyczkami, część wymagała interwencji w kod wtyczki. Przy okazji poćwiczyłem sobie pracę z git – planuję w kolejnych miesiącach wypracować jakiś workflow zmian oparty o Github, Gitlab lub podobne narzędzie.

SEObility i wykres zmian w optymalizacji na stronie klienta – sporo jeszcze do zrobienia ale też widoczna znaczna poprawa

Oprócz tego:

  • wykonałem kilka drobniejszych poprawek na stronach klientów,
  • zacząłem budować trzy strony testowe dla zweryfikowania wymagań klientów i przygotowania im wyceny,
  • zacząłem prace nad 3 projektami opartymi o Woocommerce (zbieżność ilości stron testowych i opartych o Woocommerce nieprzypadkowa :))

Oferty na opiekę, rozwój i budowę stron www

Po drugie – zacząłem pewien eksperyment – oferty w postaci dedykowanych podstron zawierających zakres, cenę oraz ankietę satysfakcji z oferty. Zamiast pisać sążniste maile wysyłam krótki wstęp i link. Czasem robię jakieś makiety z potencjalnym wstępnym wyglądem strony. Ankieta jest po to aby klient mógł od razu ocenić ofertę (np. w kategoriach przejrzystość, cena, kompletność) i dodać komentarz. Makiety robię w Divi, zaznaczając że wszystko co widać jest do dyskusji i możliwej zmiany.

Przyznam, że trochę to zajmuje ale raz, że uczę się nowego narzędzia, dwa – liczę po cichu na to, że klient doceni zaangażowanie widząc coś więcej niż tekst z ceną i zakresem.

Nie jestem jeszcze pewien czy to będzie skuteczne, ale przy okazji trochę ugryzłem budowę stron w Divi oraz doszlifowałem powtarzalność procesu ofertowania. Przy większej ilości klientów i ofert będzie można zrobić jakieś statystyki, którymi postaram się podzielić.

przykładowa oferta na stronę www (dane klienta ukryto)

Przebudowy i rozwój starych stron www

Po trzecie kontynuuję sprzątanie na starych stronach. Wiadomo że szewc bez butów chodzi (bo ciągle robi buty klientom) ale coś tam jednak dłubać zawsze trzeba. W tym miesiącu padło na zaplecze jednego z moich najstarszych blogów – Elimu. Nie jest to oczywiście koniec zmian ale strona wreszcie nie jest napędzana przedpotopowymi wtyczkami, ma responsywny layout (nawet jeśli jeszcze bardzo “stockowy”) i została trochę “wyczyszczona” ze zbędnych plików (co opisałem w artykule “Jak znaleźć i usunąć nieużywane obrazki z galerii mediów w WordPress“). W dalszych miesiącach będę nadal ujednolicał stos technologiczny i robił porządki.

Zakupy narzędzi do rozwoju usług firmy

Po czwarte – mieliśmy okres wyprzedażowy (cyber monday i black friday czy też odwrotnie) więc udałem się na zakupy. Wyposażony w super-moc odliczania sobie kosztów “na firmę” zakupiłem całkiem sporo rzeczy na stronach typu AppSumo, Dealify czy Stack Social. Zakupy w większości czekają jeszcze na “rozpakowanie” (czyli użycie w realnych bojowych warunkacj) ale chociaż skrótowo napiszę co kupiłem.

  • SEOwl i UberSuggest – oba narzędzia w wersjach dożywotnich, jako uzupełnienie SEObility i Diib. Głównie w celu sprawdzenia czy istnieje sposób aby łącząc kilka narzędzi tańszych uzyskać możliwości jakie dają kombajny SEO kosztujące kilkaset złotych miesięcznie. Badania w trakcje 🙂
  • Depositphotos – fajna dożywotnia oferta pozwalająca miesięcznie pobrać 100 zdjęć z tego stocku (pierwsze wrażenia bardzo pozytywne)
  • MailPoet – również dożywotnia wersja komercyjnej wtyczki do budowania list mailingowych wewnątrz WordPress (zaraz po tej ofercie kupiło ich WooCommerce więc liczę na jeszcze lepszą integrację)
  • Two Minute Reports – narzędzie obiecujące cuda-wianki jeśli chodzi o automatyzację budowania i wysyłania raportów z różnych źródeł danych. Jeszcze nie zbudowałem ani jednego, ale liczę że uda się z pomocą tego narzędzia zrobić jakieś fajne kokpity dla klientów.

Uff. Kupiłem pewnie jeszcze coś, ale miał być krótki raport a zrobił się słowotok. Dodam tylko, że swoje wrażenia z zakupów i część ostatnio zakupionych narzędzi opisałem na 2 moich blogach:

Na tym kończę raport i wracam do pracy. Pozdrawiam wszystkich jednoosobowych przedsiębiorców i do zobaczenia po Nowym Roku!