Czy wierzysz, że Twój hosting zawsze ma kopię zapasową?

Jeśli wierzysz w zapewnienia hostingu, że dane twoich stroną są bezpieczne to zastanów się ponownie.

Po pierwsze – w regulaminach większości firm hostingowych są zapisy, które zwalniają je z odpowiedzialności w pewnych sytuacjach. Może to być “siła wyższa” – na przykład pożar, trzęsienie ziemi itd. Może być też tak, że firma co prawda robi “wszystko co może” aby zawsze mieć kopię zapasową, ale niczego tak naprawdę nie gwarantuje. W razie “grubej” awarii często jest tak, że to na kliencie spoczywa odpowiedzialność za wykonywanie regularnych kopii zapasowych.

Nie wierzycie? Oto kilka przykładów, które (mam nadzieję) przekonają was do zatrudnienia kogoś, kto obejmie wasze strony opieką techniczną zapewniającą kopie plików i baz danych na zewnętrzne serwery.

OVH i pożar 2 serwerowni – trwała utrata danych klientów w 2021 roku

W nocy z 9 na 10 marca 2021 roku w serwerowni OVH w Strasburgu doszło do pożaru, który całkowicie zniszczył jeden z bloków, a drugi uszkodził. Firma musiała jednak wyłączyć wszystkie cztery bloki, odłączając od hostingu część stron i serwisów, które nie miały kopii bezpieczeństwa.

Jeśli przykładowo wpiszemy w Google “OVH pożar utrata” to znajdziemy wiele opisów tego co spotkało klientów OVH nie wykonujących kopii zapasowych poza infrastrukturę swojego dostawcy.

Na przykład twórcy popularnej gry Rust ogłosili na swoim Twitterze:

Wkrótce uzupełnię ten tekst, tymczasem możecie poczytać artykuł z Antyweb: https://antyweb.pl/pozar-w-ovh-zabezpieczenia-danych.

2be.pl – trwała utrata danych klientów z powodu nagłej awarii i braku porozumienia między właścicielem a podwykonawcami

Ta kuriozalna sytuacja pokazała wszystkim, że świetny marketing to nie wszystko. W wyniku szeregu nieporozumień i zaniedbań dane klientów dość dużej polskiej firmy hostingowej zostały częściowo utracone. Do dziś wiele osób przywołuje ten przypadek w dyskusjach “jak nie prowadzić firmy hostingowej”.

Wkrótce uzupełnię ten tekst, tymczasem możecie poczytać artykuł na SpidersWeb: https://spidersweb.pl/2016/03/adweb-awaria-atak.html

Albo na Niebezpieczniku: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-nie-prowadzic-firmy-hostingowej-studium-przypadku/

Co robić, jak żyć?

Jeśli masz stronę i uważasz, że w wypadku jej całkowitej utraty nic się nie stanie i po prostu zbudujesz ją od zera – nie musisz niczego robić.

Ale może włożyłeś w nią pieniądze, wysiłek i zależy ci na niej? Albo jej awaria na dłużej niż kilka godzin to strata dla Twojego biznesu? Wtedy zgłoś się do mnie. Obejmę ją opieką techniczną – zapewnię regularne aktualizacje, monitoring i dodatkową kopię poza serwery twojego hostingu.